Altijd actueel
Staatssecretaris Heijnen van Fiscaliteit, Belastingdienst en Douane heeft het pakket Belastingplan 2026 aangeboden aan de Tweede Kamer. De plannen worden binnenkort besproken in het parlement.
Om het terugdraaien van de btw-verhoging op cultuur, media en sport te betalen, worden de schijven van de inkomstenbelasting en heffingskortingen niet volledig aangepast aan de inflatie, zo blijkt uit het Belastingplan 2026. De eerste schijf van de inkomstenbelasting gaat van € 38.441 naar € 38.883 in 2026. De tweede schijf gaat van € 76.817 naar € 79.137 in 2026.
De fiscale regeling voor buitenlandse werknemers die tijdelijk in Nederland zijn (ETK-regeling) wordt per 2026 versoberd door twee kostenposten af te schaffen: extra kosten van levensonderhoud, waaronder kosten van gas, water, licht en andere nutsvoorzieningen, en extra gesprekskosten voor privédoeleinden met het land van herkomst.
Vermogen
Binnen de erf- en schenkbelasting wordt een aantal aanpassingen doorgevoerd. Zo worden constructies met ongelijke vermogensverdeling tussen partners voor overlijden of een scheiding aangepakt. Hierdoor gaan echtgenoten bij het einde van het huwelijk over de helft van de gemeenschap van goederen schenk-of erfbelasting betalen, ook als het op papier ongelijk is verdeeld. Ook de aangiftetermijn voor de erfbelasting na overlijden wordt verruimd, van acht naar twintig maanden. Zo hebben nabestaanden meer tijd om aangifte te doen.
Om te zorgen dat het rechtsherstel box 3 betaalbaar blijft, komen er een paar aanpassingen in box 3. Het heffingsvrij vermogen gaat omlaag van € 57.684 naar € 51.396. Het fictieve rendement voor overige bezittingen gaat van 5,88 procent naar 7,78 procent. Belastingplichtigen kunnen ook in 2026 gebruikmaken van de tegenbewijsregeling.
Ondernemers en bedrijven
Om ervoor te zorgen dat private equity-managers voldoende belasting betalen, wordt de lucratief belang regeling aangepast. Hierdoor komt de belastingdruk voor private equity-managers in box 2 gelijk te liggen met het belastingtarief in box 3, op 36 procent.
De Hoge Raad heeft in maart 2025 geoordeeld dat meer verliezen bij het stopzetten van dochterbedrijven mogen worden afgetrokken van de Nederlandse winst. Om deze tegenvaller in de liquidatieverliesregeling op te vangen, wordt de Aof-premie met 0,08 procent verhoogd. Dit is de verplichte bijdrage die werkgevers betalen om arbeidsongeschiktheidsuitkeringen, zoals de WIA en WAO, te financieren. Daarnaast is het voornemen om voordelen uit koerswisselingen op deelnemingen aan te passen per 1 januari 2027.
Klimaat en gezondheid
Via verschillende maatregelen worden stappen gezet in de klimaattransitie, rekening houdend met de concurrentiepositie van bedrijven. Werkgevers betalen vanaf 2027 extra als zij hun werknemer een niet-elektrische auto aanbieden. De korting op de motorrijtuigenbelasting wordt verhoogd, van 25 naar 30 procent.
Verder gaat het verlaagde bpm-tarief voor emissievrije auto's ook gelden voor emissievrije bijzondere personenauto's en motoren. Tegelijkertijd worden de bpm-tarieven aangepast, zodat er voldoende prikkel blijft bestaan om brandstofauto’s nog zuiniger te maken.
Om de prijzen aan de pomp tegelijk betaalbaar te houden, wordt de accijnskorting op benzine, diesel en LPG met een jaar verlengd tot 1 januari 2027. De vliegbelasting krijgt verschillende tarieven voor korte, middellange en lange vluchten.
Bedrijven moeten vanaf 2026 over een groter deel van het drinkwater dat zij gebruiken belasting betalen. Het heffingsplafond gaat van 300 kubieke meter naar 50.000 kubieke meter. In 2027 komt het heffingsplafond helemaal te vervallen, waardoor bedrijven vanaf dan over al het drinkwater dat zij gebruiken belasting betalen.
Daarnaast gaat per 2030 de afvalstoffenbelasting voor afvalverwerkers omhoog en gaan afvalverbrandingsinstallaties meer CO2-heffing betalen. Het kabinet staat open voor alternatieve heffingen. Voor alle andere bedrijven binnen de CO2-heffing wordt het tarief verlaagd.
Bij de verbruiksbelasting van alcoholvrije dranken wordt de constructie aangepakt waarmee fabrikanten een vleugje zuivel toevoegen om belasting te ontwijken. Dit wordt gedaan door de uitzondering voor zuivel- en sojadranken aan te passen. Na de aanpassing blijven water, melk en karnemelk en daarmee vergelijkbare sojadranken van de belasting vrijgesteld.
Vervolg
Het Belastingplan wordt na het verkiezingsreces behandeld in de Tweede Kamer. In december volgt de behandeling in de Eerste Kamer. Pas na akkoord van beide Kamers zijn de plannen definitief.
Bron: Accountant.nl